Trä- och Möbelföretagen – Träindustri
Ditt kollektivavtal består av flera avtal. Här hittar du dem och även sammanfattningar med de senaste ändringarna i avtalen.
Ditt kollektivavtal består av flera avtal. Här hittar du dem och även sammanfattningar med de senaste ändringarna i avtalen.
Det här är en kort sammanfattning av de viktigaste punkterna i dina avtal. För mer utförlig info, se "Avtalsnytt" nedan och respektive avtal. Tänk också på att det kan finnas ett lokalt avtal på din arbetsplats som gäller.
Nuvarande avtalsperiod är 1 april 2025 - 31 mars 2027 och då gäller:
Unionen har tecknat ett nytt avtal om löner och allmänna anställningsvillkor som gäller på din arbetsplats. Genom avtalet får du som medlem en bra grund för fortsatt löneutveckling och arbetstidsförkortning.
Läs mer nedan för att ta del av de förändringar som nu kommer att gälla på avtalsområdet.
Det nya avtalets totala värde, sett över avtalsperioden 2025-04-01 till och med 2027-03-31, är 6,4 procent. Av det totala värdet avsätt 0,65 procent till arbetstidsförkortning och andra villkorsändringar.
Det löneavtal vi har på avtalsområdet är ett så kallat pottlöneavtal som tar fasta på att en lokal process ska förhandlas och genomföras i syfte att skapa inflytande över lönerna för såväl den lokala Unionenklubben som för individen. Löneavtalet har i årets förhandlingar inte ändrats i sin konstruktion och innehåller som vanligt siffror som ska användas av lokala parter.
Löneökningsutrymmet beräknas på lönesumman för Unionens medlemmar per den 31 mars 2025 respektive 31 mars 2026. Löneökningsutrymmet ska fördelas enligt löneavtalets principer där det centrala avtalets
lönepott
är miniminivå.
Löneökningar
Under avtalsperioden gäller följande procentsatser för löneökningar:
2,75 procent för perioden 2025-04-01 – 2026-03-31
3,0 procent för perioden 2026-04-01 – 2027-03-31
Löneöversyn
I samband med respektive
lönerevision
ska det genomföras en översyn av lönerna i syfte att bibehålla eller uppnå önskad
lönestruktur
.
Lägsta lönehöjning ( individgaranti )
Om de lokala parterna inte kommer överens om annat ska lägsta lönehöjning för heltidsanställd tjänsteman uppgå till:
630 kr per 2025-04-01
590 kr per 2026-04-01
Lägsta månadslöner
Lägstlönerna höjs från och med den 1 april 2025 med 2,75 procent och från den 1 april 2026 med 3,0 procent.
Efter lönerevisionen ska månadslönen för heltidsanställd tjänsteman med sammanhängande anställningstid understigande ett år uppgå till lägst:
22 095 kronor fr.o.m. 2025-04-01
22 758 kronor fr.o.m. 2026-04-01
För heltidsanställd tjänsteman som fyllt 18 år och som har minst ett års sammanhängande anställningstid ska lönen uppgå till lägst:
23 164 kronor fr.o.m. 2025-04-01
23 859 kronor fr.o.m. 2026-04-01
Unionen och Trä- och Möbelföretagen är överens om införandet av en ny centralt avtalad modell för arbetstidsförkortning. Avtalet innebär i korthet:
En (1) dag arbetstidsförkortning per år
Förläggning sker efter överenskommelse mellan tjänstemannen och arbetsgivaren och den lediga tiden kan tas ut som heldag eller del av dag.
Lokala parter (Unionenklubb och arbetsgivare) kan komma överens om att centralt reglerad arbetstidsförkortning kan disponeras i lokalt kollektivavtal om arbetstidsförkortning där tjänstemannen garanteras motsvarande ledighet.
Intjänande av arbetstidsförkortning sker från 1 april till 31 mars och uttag av ledig tid görs följande år därpå.
Ledig tid som inte tagits ut under uttagsåret eller vid anställningens upphörande betalas ut i pensionspremie.
Övertidsersättning för deltidsanställda
Tidigare har det centrala kollektivavtalet reglerat att deltidsanställda ska ersättas med mertidsersättning för arbete utöver den ordinarie arbetstiden. Heltidsanställda har samtidigt för arbete utöver den ordinarie arbetstiden ersatts med övertidsersättning .
Mertidsersättning har varit en lägre ersättning än övertidsersättning .
Parterna är nu överens om att deltidsanställda som arbetar övertid ska ersättas på samma sätt som för heltidsanställda tjänstemän . Mertidsersättning tas bort ur avtalet.
Ny modell för tidsbegränsade anställningsformer
En ny modell för tidsbegränsade anställningsformer införs i avtalet.
I korthet innebär den nya modellen följande:
Det kommer enbart finnas tre tidsbegränsade anställningsformer; Avtalad visstidsanställning , Vikariat, Provanställning
Minsta anställningstid för avtalad visstidsanställning och vikariat är sju dagar
Omvandlingsregel till
tillsvidareanställning
införs i avtalet som innebär att:
- Avtalad
visstidsanställning
övergår i en
tillsvidareanställning
efter sammanlagt 24 månader i sådan anställning under en femårsperiod
- Vikariat övergår i en
tillsvidareanställning
efter sammanlagt 24 månader i sådan anställning under en femårsperiod
- Om tjänstemannen har haft såväl avtalad
visstidsanställning
som vikariat i sammanlagt 36 månader under femårsperiod övergår anställningen i en
tillsvidareanställning
Det nya reglerna träder i kraft 2025-06-01. Först då kommer de nya reglerna också läggas in i avtalstexten. För anställningsavtal som träffas före 2025-06-01 gäller de tidigare reglerna för tidsbegränsade anställningar.
Allmän övertid i arbetstidsavtalet
Parterna
är överens om en utökning av allmän övertid från dagens 150 timmar per kalenderår till 160 timmar per kalenderår.
Avräkning vid sammanfallande intjänande/ semesterår
I avtalet införs en möjlighet för arbetsgivaren, vid tillämpning av sammanfallande intjänande/ semesterår , att under vissa förutsättningar avräkna för mycket utbetalad semester från såväl semesterersättning som lön.
Det kan arbetsgivaren göra exempelvis om tjänstemannen säger upp sig själv eller om sysselsättningsgraden ändrats under semesteråret.
Exempel på när arbetsgivaren inte får göra avräkning vid anställningens upphörande är om det sker på grund av:
Sjukdom
Arbetsbrist
När arbetsgivaren underrättar om anställningens upphörande efter det att tjänstemannen fyllt 69 år.
Arbetsgrupper
Unionen och Trä- och Möbelföretagen är överens om att delta i en partsgemensam arbetsgrupp för att utreda möjligheten till att ta fram praktisk vägledning för lokala parter att hantera problem med droger på arbetsplatsen.
De centrala parterna är också överens om att delta i en partsgemensam arbetsgrupp som ska analysera semesterlagens regler om årligt betald semester i förhållande till EU-rätten.
Under avtalsperioden ska Unionen och Trä- och Möbelföretagen se över möjligheten till att ta fram en partsgemensam handledning av förtroendemannalagen .
Nedan gäller tidigare avtalsperioden.
Unionen har nu tecknat ett nytt avtal för din bransch som kommer att gälla under 24 månader fram till och med 2025-03-31. Avtalet ger en väl avvägd löneökningsnivå utifrån tuffa förutsättningar för förhandlingarna med svårt ekonomiskt läge och hög inflation .
Det nya avtalets totala värde, sett över avtalsperioden 1 april 2023 till och med 31 mars 2025, är 7,4 procent
Löneavtal
Löneavtalet behåller sin tidigare konstruktion och har ett värde av 7,0 procent sett över hela avtalsperioden.
Lönerevision
Det ska genomföras två lönerevisioner under avtalsperioden, den 1 april 2023 och den 1 april 2024.
Vid företaget avsätts vid respektive lönerevisionstidpunkt ett löneökningsutrymme på följande procentsatser:
Löneökningsutrymmet beräknas på lönesumman för Unionens medlemmar per den 31 mars 2023 respektive 31 mars 2024.
Löneökningsutrymmet ska fördelas enligt löneavtalets principer där det centrala avtalets lönepott är miniminivå.
Löneöversyn
I samband med respektive lönerevision ska det genomföras en översyn av lönerna i syfte att bibehålla eller uppnå önskad lönestruktur .
Lägsta lönehöjning
Om de lokala parterna inte kommer överens om annat ska lägsta lönehöjning för heltidsanställd tjänsteman uppgå till:
Lägsta månadslöner
Lägstlönerna höjs från och med den 1 april 2023 med 1 350 kronor och från den 1 april 2024 med lönerevisionsvärdet (3,1 procent)
Efter lönerevisionen ska månadslönen för heltidsanställd tjänsteman med sammanhängande anställningstid understigande ett år uppgå till lägst:
För heltidsanställd tjänsteman som fyllt 18 år och som har minst ett års sammanhängande anställningstid ska lönen uppgå till lägst:
Överenskommelse har träffats om att utöka avsättningarna till tjänstepensionen ( ITP ) inom ramen för deltidspension.
Från och med den 1 april 2023 samt den 1 april 2024 utökas avsättningen till tjänstepensionen ( ITP ) med ytterligare 0,2 procent vid respektive tillfälle. Detta läggs till de tidigare avtalade avsättningarna till deltidspension på 1,6 procent. Den nya sammanlagda avsättningen fr.o.m. den 1 april 2024 blir därmed 2,0 procent.
Vad gäller för mig som har klubb på arbetsplatsen
För dig som har klubb , hanterar de alla förhandlingar och typer av inflytandefrågor på arbetsplatsen. Det är klubben som förhandlar om lön och de eventuella lokala avtal som kan finnas på respektive arbetsplats. Det bästa sättet att påverka klubbens arbete är att delta på de medlemsmöten som klubben arrangerar.
Vad gäller för mig som saknar klubb på arbetsplatsen
En egen Unionen- klubb är det bästa sättet att få vara med och påverka på arbetsplatsen. Du får exempelvis möjlighet att medverka och påverka vid förhandlingar, koll på framtidsplaner, och kan bidra med idéer och förslag på förändringar och förbättringar i verksamheten. Med klubb på arbetsplatsen väljer medlemmarna vilka som ska vara deras företrädare. De som har valts kallas förtroendevalda.
Om det inte finns förtroendevalda på din arbetsplats så har arbetsgivaren ingen att förhandla lönerevisionen med. Arbetsgivaren ska i dessa fall sätta nya löner i enlighet med löneavtalet men du behöver själv säkerställa att du får ut de löneökningar du har rätt till.
Om du misstänker att din arbetsgivare inte följer löneavtalet så ska du kontakta Unionen på 0770 -870 870 alternativt ditt regionkontor .
Avtal om vilka allmänna villkor som gäller för exempelvis arbetstid, övertidskompensation, semester, sjuklön, ledighet, uppsägning med mera.
I löneavtalet beskrivs lönenivåer och övrig information kring löneprocessen.
Detta gäller för dig som tjänsteman på avtalsområdet kring arbetstidsförkortning.
Detta gäller för dig som tjänsteman på avtalsområdet kring arbetstid.
Nytt avtal mellan PTK (där Unionen ingår) och Svenskt Näringsliv som gäller från 1 oktober 2022. I huvudavtalet finns regler kring anställningsskydd och uppsägning av anställningsavtal från arbetsgivarens sida. Huvudavtalet reglerar även omställningsstöd , kompetensstöd och kompletterande studiestöd som anställda kan få via omställningsorganisationen TRR. Här finns också beskrivet hur tjänstemannaförbund inom PTK ska samverka i vissa förhandlingar.
Helgfri vardag 09.00-17.00
Avvikande öppettider:
30/4 Stänger telefonen kl.15.00
1/5 Stänger telefonen kl.15.00
För att få rådgivning behöver du vara medlem i Unionen. Om det finns fackliga ombud på din arbetsplats kan du fråga dem.
På våra Råd & stöd sidor finns svar på många frågor om arbetsliv och anställning
Skriv till Unionen
Använd vårt kontaktformulär för att skicka ett mejl till Unionen.
Unionens a-kassa
Kontakta Unionens a-kassa på 0770-77 77 88 eller genom a-kassans sajt.
För dig som är arbetsgivare
Vid förfrågan om yttrande för arbetstillstånd, använd kontaktformuläret.