Man brukar säga att halveringstiden på kunskap är fem år. I elektronikbranschen är den ännu kortare – cirka ett år. Därför får anställda på företaget Power kontinuerligt gå olika kurser. Ja, nästan varje morgon får man till och med en mikroutbildning.
Tänk dig att du jobbar i en bransch där halveringstiden på kunskap är cirka ett år. Det är läget för elektronikkedjan Power.
– Därför behöver vår personal ständig
kompetensutveckling
, säger Morten Hovland.
Morten Hovland är COO och people development manager på Power, som har cirka 270 butiker och 6000 anställda i Norge, Sverige, Finland och Danmark. Han säger att man i över tio år medvetet har satsat på att utbilda sin personal. Inte bara för att produkterna utvecklas så snabbt, utan också för att dagens kunder är så pålästa. De googlar ofta på produkter innan de kommer in i butiken.
– Så säljarna måste verkligen vara kunniga för att kunna möta upp dessa välinformerade kunder. Det är ändå därför man går till en butik, för att få vägledning och hjälp, annars kan man lika gärna köpa produkterna på nätet.
De anställda är företagets viktigaste tillgång
En annan tanke med utbildningssatsningen är att man genom att kontinuerligt kompetensutveckla sin personal kan internrekrytera chefer på olika nivåer.
– Rent krasst är det mest effektivt för oss, men jag tror också att chansen att avancera sporrar anställda att vilja lära sig mer, säger Morten Hovland.
Dels har Power kurser i produktkunskap, ett system som kallas Power up, där anställda från hela Norden två gånger om året reser till Norge för att lära sig mer om produkter.
– Då kommer det ett tusental medarbetare från olika länder som får ny produktkunskap av leverantörer. Det händer ju mycket bland annat inom smarta hem, där produkter kopplas ihop.
Men lika viktigt är att lära sig hur man ska bete sig mot kunder.
– Vi vill ha kundvänliga varuhus, och då är våra anställda vår viktigaste tillgång. Redan det första halvåret ska man ha fått två till tre dagars utbildning i ämnet.
Mikroutbildningar – en daglig dos kunskap
Företaget försöker också stärka personalens självkänsla och trygghet i yrket.
– Vi får in medarbetare som är 18–21 år och de behöver ha mod att möta kunder. För det krävs mod att verkligen lyssna in och se en kund när det står tio till på kö. Eller att sälja en tvättmaskin till en kund, när man aldrig har tvättat själv.
En annan del av strategin är mikroutbildningar – en liten daglig dos kunskap innan butiken öppnas, där varuhuschefen och avdelningscheferna turas om att hålla i utbildningen.
– Jag är inte mycket för vanliga möten, men får man lära sig något nytt finns det mening med att samlas i några minuter. Utbildningen kan exempelvis ge konkreta tips kring en produkt eller hur man får nöjda kunder.
Stolt över att företaget satsar på honom
Mahmoud Salman, som jobbar i Barkarby, började i kassan på Power 2023 och befordrades ett drygt år senare till avdelningsansvarig för vitvaror. Han är bara 22 år och säger att när han började på företaget visste han knappt hur man sätter på en tvättmaskin.
– Men tack vare utbildningarna känner jag mig mycket säkrare. Igår var jag i Norge på utbildning. Där lärde vi oss massor om olika alltifrån kaffemaskiner till rakapparater, och så fick jag matnyttig kunskap om robotdammsugare, säger Mahmoud Salman.
Visst har han fått viss
kompetensutveckling
även på tidigare jobb.
– Men då har jag ofta fått läsa på egen hand. Här ses vi för det mesta och diskuterar saker på våra kurser, då går kunskapen in djupare.
Uppskattar norrmännens fokus på det användbara
Redan första året på företaget hade Mahmoud fått gå ett tiotal längre och kortare utbildningar, och han tycker att alla har varit användbara.
– Jag gillar att norrmännen är så konkreta. De är inte så mycket fina ord, utan har fokus på saker jag kan använda mig av redan idag.
– De mest intressanta kurserna har handlat om vår syn på kunden. Snarare än att sälja till varje pris, ska vi se oss som rådgivare till kunden. Vi ska bygga en långsiktig relation till kunderna snarare än att sälja den dyraste produkten idag, säger Mahmoud Salman.
Stärker lojaliteten till företaget
Morten Hovland tror att företagets kompetensutvecklingsprogram är en win-win-situation för företaget och personalen.
– Vi märker att ju mer kunskap de anställda har, desto längre stannar de i företaget. Delvis tror jag att medarbetaren känner att vi satsar på henne och hennes kompetens, säger Morten Hovland.
– Ja, även på tidigare jobb har jag bett om att få utvecklas och klättra, men sedan har inget hänt. På Power har jag fått både
kompetensutveckling
och mer ansvar utan att ens ha bett om saken. Självklart stärker det lojaliteten till företaget, säger Mahmoud Salman.
Opinion
Företagsledare, sluta skillgissa!
Vd och HR-chefer prioriterar i högre grad sin egen kompetensutveckling än sina anställdas, visar en ny undersökning från Unionen.
Gröna drömmar och nya jobb: Så lyckas du i omställningen
Hur ser din karriär ut om fem, tio eller femton år? Den gröna omställningen förändrar inte bara hur vi lever, den ritar om hela arbetsmarknaden. Vissa jobb går i graven, medan nya spännande roller dyker upp. Det är nu du har chans att rusta dig för framtiden och skapa en karriär som gör skillnad.
Den gröna omställningen är inte bara en nödvändighet för planeten, utan också en drivkraft för en omvälvande förändring på arbetsmarknaden. Enligt World Economic Forums (WEF) rapport "The Future of Jobs 2025" skapas miljontals nya jobb när samhällen ställer om till en grönare och mer digitaliserad framtid. För den som är redo att satsa öppnas möjligheter på vid gavel – det gäller bara att välja rätt dörr.
– Hela samhället påverkas, så vi behöver tänka om på nästan alla områden, säger Åsa Thambert, omvärldsanalytiker på TRR.
Åsa Thambert nämner produktion, där företag i högre grad måste ta hand om produktens hela livscykel och därför lära sig mer om olika material, hur man återvinner och återbrukar. Eller dataanalytiker som kan dra slutsatser kring exempelvis smarta fastigheter och hur vi optimerar energianvändningen.
Jobb på väg bort – tack och adjö
En stor del av de jobb som försvinner är enligt WEF repetitiva och rutinbaserade roller. Automatisering och digitalisering gör det lätt för datorer och robotar att ta över.
Kassapersonal: Självscanningskassor och automatiserade betalningslösningar tar över i matbutiker och varuhus.
Administrativa assistenter: AI och digitala verktyg som effektiviserar arbetsflöden minskar behovet av traditionellt pappersarbete.
Telefonsupport och kundtjänstroller: Chatbotar och AI-assistenter gör sitt intåg.
Åsa Thambert, TRR
Det betyder inte att jobb försvinner spårlöst, istället förändras de.
– Många gånger är det snarare innehållet i jobbet som förändras än att jobbet försvinner, därför handlar det ofta om att bygga på det du redan har. Vill du bolla tankar kring din karriärutveckling kan du boka rådgivning hos oss på TRR, säger Åsa Thambert.
Kundtjänstpersonal kan förvandlas till “customer experience specialists” som hanterar mer komplexa frågor, och administration utvecklas mot projektledning och dataanalys.
Jobb som blomstrar i den gröna omställningen
Men den gröna omställningen och den tekniska utvecklingen skapar också spännande möjligheter, som:
Hållbarhetsstrateg: Varje företag behöver någon som styr mot klimatmål och hållbarhetsstandarder.
Sol- och vindkraftstekniker: Med fler gröna energiprojekt ökar behovet av experter som bygger och underhåller anläggningar.
Dataanalytiker och AI-specialister: Digital transformation kräver att någon tolkar data och utvecklar smarta AI-lösningar.
Urban miljödesigner: Specialister som skapar gröna, hållbara städer med fokus på smart arkitektur och miljövänliga lösningar.
Cirkulära ekonomiexperter: Företag som vill bli mer resurseffektiva och sluta kretsloppen anställer experter inom återvinning och återanvändning.
Så gör du dig redo för framtiden
Den gröna omställningen är inte bara en utmaning, den är också en möjlighet att ta nästa steg och bygga en
karriär
som känns rätt för både dig och planeten.
– Ta chansen att rusta dig för framtiden, säger Åsa Thambert.
Ja, din drömkarriär kanske inte finns ännu, men är troligtvis på väg att skapas
Här är några tips till dig på vägen:
Fyll på verktygslådan: Lär dig nya saker! Kurser i hållbarhet kopplat till ditt yrke kan ge ett lyft.
Tänk grönt: Intressera dig för hur din bransch påverkas av klimatomställningen.
Sök det meningsfulla: Det är enklare att motiveras när du känner att ditt jobb bidrar till något större.
Vet du att TRR erbjuder personlig karriärvägledning? De ger dig koll på framtidsjobb, personligt stöd kring utbildningsvägar och möjlighet att finansiera din karriärutveckling med olika studiestöd. Läs mer på trr.se
Kan du bli medlem?
Vill du få mer att säga till om, på jobbet? Gå med rak rygg genom karriären med en trygg inkomst-försäkring? Vill du kunna ringa och bolla knepiga frågor om din arbetsmiljö och arbetsrätt med kompetenta rådgivare? Kolla här om du kan bli medlem i Unionen.